Jak nové technologie pomohou firmám zmírnit následky pandemie?

Digitalizace a automatizace, termíny, které jdou se současnou moderní dobou. Proč by firmy neměly polevovat v digitalizaci ani v období nastupující recese? Jaké výhody digitalizace procesu přináší? V čem může S&T CZ pomoci a co poradí firmám v rámci dalšího rozvoje a těm, které s digitalizací stále vyčkávají? Přečtěte si rozhovor, který poskytli naši odborníci Marek Škuta, Senior Key Account Manager a Petr Doležal, ředitel divize SAP pro magazín Positiv Business & Style.

Moravskoslezský kraj má bohatou průmyslovou tradici. Historicky se navíc ukazuje, že místní firmy mají dobrý předpoklad adaptovat se na nové technologické trendy. Zatímco v uplynulých letech zde docházelo k rychlému pronikání automatizace a robotizace do výroby, dnes mají firmy v regionu skvěle nakročeno k nástupu digitalizace. Pandemie koronaviru sice způsobila šok, avšak podniky, které se nezaleknou, mohou nyní získat velký náskok před konkurencí.

Marek Škuta, Senior Key Account Manager, S&T CZ
Rodák z Ostravy a absolvent informatiky na Vysoké škole báňské. IT se věnuje přes 25 let. Prošel praxí programátora a konzultanta přes roli projektového a servisního manažera a zakotvil v obchodu. V S&T CZ těží z bohatých zkušeností i znalosti firem v Moravskoslezském kraji, kterým napomáhá vytěžovat nástroje digitalizace.

Proč by místní firmy neměly polevovat v digitalizaci ani v době nastupující recese?
Pandemie pokrok zpozdila jen částečně. Trend digitalizace ve světě naopak stále zrychluje. Řada firem totiž vycítila příležitost k získání konkurenční výhody nebo zjistila, že digitalizace je zkrátka jedinou cestou k udržení příjmů. Zatím se v Evropě držíme mezi inovačními špičkami těsně za Německem. Oproti USA nebo Číně jsme ale stále hodně pozadu. Brzdění pokroku proto může pro český průmysl znamenat, že mu ujede vlak. Firmy přijdou o zahraniční investice i konkurenceschopnost. To nemůžeme dopustit.

Můžete uvést příklad digitalizace konkrétního procesu?
Například ERP systémy jsou dnes stále ještě závislé na datech, která někdo zadá manuálně. Pokud třeba výrobní asistentka opisuje do systému operace z výroby až na konci směny, data se aktualizují s mnohahodinovým zpožděním. V situaci, kdy je nutné pružně reagovat, je tento způsob zastaralý. Digitalizace procesu umožní pracovat rychleji a s přesnějšími daty. Firma si 
pak může lépe spočítat ziskovost výroby, optimalizovat zásoby nebo vyladit využití strojů (OEE). Namísto šetření na inovacích tak může ušetřit tam, kde to má skutečně význam.

Petr Doležal, Ředitel divize SAP, S&T CZ
Ve společnosti pracuje od roku 2000, postupně na pozicích konzultanta, architekta řešení a projektového manažera. SAP technologiím se věnuje více než 25 let. Dnes z brněnské pobočky řídí tým konzultantů, se kterým firmám pomáhá komplexně navrhovat architekturu řešení a vylepšovat procesy od výrobních přes logistické až po finanční. 

Jak může S&T CZ pomoci firmám v regionu v dalším rozvoji v této době?
Pomůžeme snížit závislost na dostupnosti a kvalitě personálu. Automatizací sběru dat ve výrobě dokážeme zrychlit zápis do systému na sekundy a zpřesnit měření efektivity i úzkých míst. Digitalizací vyladíme skladové a expediční procesy, což zjednoduší organizaci práce, zrychlí odezvu a pomůže optimalizovat zásoby. Pracovníci back office zase ocení možnost digitalizovat faktury, smlouvy, nebo jiné dokumenty. Vše je pak dostupné z cest nebo z home office, schvalovat lze odkudkoli z mobilu nebo web aplikace, a ani účetní nemusí za svými šanony do kanceláře. Například oběh faktury do zaplacení se tak zrychlí až 3x. 

Co poradíte firmám, které s digitalizací zatím vyčkávají? 
Doba se rychle mění. Kdo byl doposud v pozadí, se může rychle dostat na špici. A obráceně. Zejména v posledních měsících sledujeme výraznější rozdíly mezi firmami, které už alespoň dílčí kroky v digitalizaci podnikly a jsou schopny se rychleji adaptovat, a firmami, které směřovaly pozornost jinam. Neřešte tedy zda inovovat, jako spíše na jakou oblast se zaměřit jako první. Nemusí jít vůbec o velké investice. Rádi s vámi nezávazně zkonzultujeme možnosti. Kontaktujte nás na marek.skuta@sntcz.cz nebo petr.dolezal@sntcz.cz.


Text: Barbora Bláhová
Vyšlo v magazínu POSITIV 3/2020